کتاب یک چمدان خاطره-دو جلدی
کتاب یک چمدان خاطره-دو جلدی
کتاب یک چمدان خاطره-دو جلدی نوشته*ی سولماز اصل*دینی با موضوع زندگی*نامه و خاطرات توسطانتشارات نسل روشن به چاپ رسیده است که در ادامه با هم به بخشی از جزئیات آن می*پردازیم. بی*شک خواندن این کتاب برای علاقه*مندان به سفر جذاب خواهد بود؛ هم*چنین می*توانید برای تهیه این کتاب به سایت کتابفروشی کاواک مراجعه نموده و به*صورت آنلاین آن* را خریداری نمایید.
از رم تا سان سیتی
همیشه عاشق سفر بوده*ام و اعتقاد دارم هر جا عشقی راستین در جریان باشد، بروز معجزه حتمی است! معجزه*ی من قرار گرفتن در مسیری بود که مرا در راستای آرزوی قلبیم که تالیف کتابی از سفرنامه*هایم بود به حرکت درآورد. از سال*ها پیش سفر می*کنم، سفر می*کنم تا نخست با خود ملاقات کنم*، چرا که سفر بهترین زمان رویارویی جسم است با جانِ مشتاقِ رهایی از تکرار ضرباهنگِ کسل*کننده*ی زندگی و تجربه*ی راه*های نرفته…
پر واضح است که هر راهی هموار نیست و از طرفی ترک محدوده*ی امن و راحت روزمرگی و عادت، به خصوص برای عده*ای از افراد دشوار می*نماید! اما آن*چه مسلم است هر راهی که می*روی چیزی بر تو می*افزاید که کمترینش خاطراتی است که به جا می*ماند و به عقیده*ی من خاطرات و به تبع آن تجربیات مختلفی که در چالش*های متعدد زندگی نصیبمان می*شود بخش مهمی از داشته*های معنوی ماست که بسیار هم پر بها و ارزشمند است! حال اگر این خاطرات مربوط به سفر باشد که فرآیندی معمولاً شاد و در عین حال پرمخاطره است، چاشنی هیجان و تنوع، رنگ و طعم متفاوت*تر و مطبوع*تری هم به آن خواهد داد. به شخصه علاقه*ی زیادی به آدم*های اهل سفر دارم و همیشه با اشتیاق فراوان پای صحبت*هایشان می*نشینم و به مصداق جمله*ی معروف « وصف*العیش ،نصف*العیش » با شنیدن خاطراتشان کلی هیجان*زده هم می*شوم از طرفی علاقه*ی عجیبی به کشف آداب و عقاید و سنت*های ملل مختلف دارم و در سفرهایم تا حد امکان سعی می*کنم اطلاعاتی در مورد فرهنگ و رسوم هر کشوری، اعم از غذا و خوراکی*های ملل، موسیقی، پوشاک و لباس*های سنتی، اعیاد و مناسک و مناسبت*های ملی و مذهبی، صنایع دستی و سوغاتی*های خاص مربوط به هر کشور و به طور کلی هر آن چه که وجه تمایز عده*ای از مردمان بخشی از این کره*ی خاکی که در قالب یک نام واحد و در حصار مرزهای معلوم و زیر یک پرچم مشخص زندگی می*کنند را بیاموزم.
در این راستا از ده*ها کلیسای مختلف بازدید کرده*ام از کلیسای واتیکان (بزرگترین کلیسای جهان) گرفته تا کلیسای کوچک و بی*ادعایی، در دل کوهی در جزیره*ی فانچال پرتغال. غذاها و خوراکی*های متفاوت و حتی کاملاً نا*آشنایی را چشیده*ام، از بریانی راجستانی تند و تیز در هند تا عقرب سیخ شده*ی کبابی در چین! موسیقی*ها و برنامه*های زنده*ی نمایش و موزیک، فراوان دیده*ام! از حرکات ظریف و موزون دختران روسی در نمایش باله*ی معروف دریاچه*ی قو در سنت*پترزبورگ روسیه تا رقص محلی مردان در مالدیو. از نوای کلاسیک و لطیف اپرا در اتریش تا صدای شاد و هیجان*انگیز ساز سنتی ماریمبا در آفریقا در جشن*ها و اعیاد مختلفی شرکت کرده*ام، در جشن معروف هُلی (جشن رنگ*ها)در دهلی یکی از شادترین و رنگین*ترین روزهای عمرم را رقم زده*ام و در مراسم عید پاک در خیابان*های شهر مایورکای اسپانیا در رژه و مجسمه گردانی با مردم این شهر همراه شده*ام. معبدها، مساجد، آتشگاه*ها و عبادت*گاه*های زیادی رفته*ام، برخی بزرگ و مجلل و پر*زرق**و*برق مانند معبد آکشاردام در هند و بعضی دیگر ساده و محقر و کوچک و فراموش شده …
کاخ*های سلطنتی زیادی دیده*ام .از ده*ها موزه*ی بزرگ و کوچک بازدید کرده*ام*، از موزه*ی معروف و پرآوازه*ی لوور در پاریس گرفته تا موزه*ی جالب و منحصر به فرد واسا در استکهلم. در مقابل هزاران اثر هنری شگفت*زده شده*ام، مجسمه*ها و تابلوها و آثار ارزشمند زیادی را دیده*ام که هر کدام نقشی به زیبایی در جانم به یادگار گذاشته*اند. طبیعت را لمس کرده*ام و در بعضی جاها از ابهت تصویر طبیعی که دیده*ام به اوج احساس رسیده و گریسته*ام! در آفریقای جنوبی ملاقات دو اقیانوس هند و اطلس را به نظاره نشسته*ام و در انتهایی*ترین نقطه*ی اروپا در کشور پرتغال، عکس یادگاری گرفته*ام هم*چنین در معنای گردشگری سیاه به موزه*ی کاپوچینی در رم سری زده و قبرستان ایستاده در پالرموی ایتالیا را بازدید کرده*ام.
کیلومتر ها راه رفته*ام و گاهی از شدت دردِ پاهایم نخوابیده*ام ، گاهی به دلیل بی*اطلاعی گران*تر پرداخت کرده*ام، بارها گم شده*ام و نقشه را اشتباهی خوانده اما خودم را در سفر پیدا کرده*ام و زیباترین و ارزشمندترین تجربیات زندگیم را در سفرهایم آموخته*ام! اکنون بخشی از این خاطرات خوبم را در چمدان*هایم با نظم و ترتیب کنار هم چیده و به شکل سفرنوشته در قالب یک دوره*ی دو جلدی کتاب به نام یک چمدان خاطره تقدیم دوستان و هم*وطنان عزیزم نموده*ام. صد البته که در مسیر سفرهایم همراهان و هم*سفران خوب و عزیزی داشته*ام و دوستی*ها و رفاقت*های پایدار و باارزشی هم برایم شکل گرفته است که گاهی ذکرشان در خلال نوشته*هایم آمده است.
اگر قدم بر چشمان من گذاشته و با من همسفر شوید شما را به دیدار بزرگترین و قدیمی*ترین استادیوم رومی*ها (کلوسئوم) در رم خوام برد، در خیابان*های باصفای فلورانس قدم خواهیم زد، در پاریس برج ایفل را با هم به نظاره خواهیم نشست و با رقص فلامینگوی اسپانیایی آشنا خواهید شد. در جزیره ی بهشتی بالی در کشور اندونزی لذت تماشای طلوع خورشید را در کنار هم تجربه خواهیم کرد. همین*طور در مورد یک سفر دریایی دوازده روزه با یک کشتی چندین طبقه*ی رویایی سخن خواهم گفت و از شهرها و کشورهای مختلفی که در هر توقف کشتی با آنها آشنا شدم تعریف خواهم کرد. گشت*و*گذاری در کشور گرجستان خواهیم داشت و با تفلیس و دیدنی*هایش بیشتر آشنا خواهید شد. و در نهایت حسن ختامی پرشور خواهیم داشت با سفر به مثلث طلایی و سرزمین عجائب (هند) در چمدان دوم ِ خاطراتم برایتان از کشورهای اروپای شرقی سخن خواهم گفت. به سرزمین موسیقی و هنر، اتریش سفر می*کنیم و از لهستان زیبا دیدن می*کنیم، در بوداپست چشمانمان را به ضیافت دیدار دانوب دعوت کرده و در شهر عاشقانه*ها، پراگ، بر روی پل چارلز قدم می*زنیم. سفری داریم به یکی از زیباترین نقاط دنیا به نام مالدیو. به پرتغال می*رویم و با فرهنگ و رسوم پرتغالی*ها بیشتر آشنا می*شویم و در نهایت کشور زیبای آفریقای جنوبی میزبانمان می*شود و با طبیعت منحصر به فرد و حیات*وحش زیبایش آشنایمان می*کند.
لازم به ذکر است که سعی کرده*ام لحن نوشتاری روان و ساده*ای در پیش بگیرم تا مطالب برای تمام اقشار و گروه*های سنی با هر نوع رشته و رتبه*ای قابل استفاده و لذت*بخش باشد چرا که به نظر من سفر یک نیاز است و مقوله*ی سفر به جز موارد خاص یک مقوله ی تخصصی نیست، بنابراین موضوع و محتوا، سادگی و روانی کلام را اقتضا می*نمود. اگر بر من منت گذاشته، مطالبم را خوانده و دلگرمم نمایید، چمدان بعدی را با خاطرات کشورهای چین، استرالیا، هنگ*کنگ، ماکائو، ویتنام، عمان و آذربایجان خواهم بست و کتاب سومم را که پاره*ای از مطالبش را تدارک دیده*ام منتشر خواهم نمود.
شکی نیست که تمایل داشتم کتابی مصور تالیف کنم تا سفرنوشته هایم عینی تر و ملموس تر برای خواننده*هایم جلوه نماید اما این کار با شرایط اقتصادی روز، مستلزم بالا رفتن قیمت کتاب*ها بود و این قضیه با تمایل قلبی خودم که دوست داشتم کتاب*ها با نازل*ترین بهای ممکن در اختیار خواننده قرار بگیرد همخوانی نداشت لذا عکس*هایی را که در سفرهایم تهیه کرده*ام در صفحه*ی عمومی اینستاگرامم به آدرس solmaz_asldini به اشتراک می*گذارم. علاقه*مندان می*توانند مراجعه نمایند. برای تالیف کتاب*هایم، جانم را با قلمم همراه نموده*ام و از دل مایه گذاشته*ام ، شکی ندارم که آن چه از دل برآید بر دل خواهد نشست!
جهت خرید کتاب می*توانید به وبسایت کتابفروشی کاواک مراجعه نمایید.